محل تبلیغات شما

ب) ارتباطات سازنده‏

اهمیت کار فرهنگی برای کودک و نوجوان در کلام رهبر فرزانه انقلاب - کانون

ازدیدگاه حضرت امیر علیه السلام ارتباط و همنشینى با برخى از اقشار و اصناف، تأثیر شگرفى بر رشد و پیشرفت معنوى و فرهنگى انسان دارد. از این رو، ارتباط با آنان لازم است. آن افراد و اقشار عبارتند از:
1. دانشمندان‏
حضرت به امام حسین علیه السلام فرمود:
و من خالط العلماء وقّر؛
هركس با دانشمندان معاشرت داشته باشد، باوقار گشته و مورد تكریم قرار مى‏ گیرد.

و در جاى دیگر، به فرزندش محمد بن حنفیه مى‏ فرماید:
یا بُنَىّ اقبل من الحكماء مواعظهم و تدبّر احكامهم‏؛
فرزندم! پندهاى حكیمان را بپذیر و در اندیشه‏ هاى آنان بیندیش.
2. خویشاوندان
صله رحم و یا ارتباط عاطفی و صمیمی با بستگان، یکی دیگر از تأکیدات امام علی علیه السلام در عرصه تربیت اجتماعی» است. با این دستور، همبستگی فامیلی استحکام یافته و اختلافات جزئی تبدیل به بحران و درگیری نخواهد شد.
حضرت به امام حسین علیه السلام می فرماید:
و من التّکرّم صلة الرّحم و من یرجوک او یثق بصلتک اذا قطعت قرابتک (
ارتباط با بستگان، نشان از بزرگی است. اگر از خویشانت بریدی، دیگر چه کسی می تواند به تو امیدوار و یا به پیوندت اطمینان داشته باشد؟
حضرت گاهی سفارش فرموده است:
در صورتی که آنها از تو بریده اند، تو ارتباطت را با آنان حفظ کن!
و نیز می فرماید:
و اکرم عشیرتک فانّهم جناحک الّذی به تطیر و اصلک الّذی الیه تصیر و بهم تصول و هم العدّة عندالشّدّة فاکرم کریمهم و عد سقیمهم واشرکهم فی امورهم و تیسّر عند معسور لهم (
خویشانت را عزیز شمار، آنان بال و پر تو اَند که با آنها پرواز می کنی و ریشه تو اَند که به آنها باز می گردی و به آنها بر دشمن چیره می شوی. خویشان، ذخیره روز مبادا هستند؛ کریمشان را گرامی شمار، بیمارشان را عیادت کن، در کارها شریکشان ساز و در مشکلات بر آنها آسان گیر.

خلق ایستاده کو به کو چشم انتظار روی او تا پرده از روی نکو گیرد نگار نازنین

چرا اربعین برای ما روز ویژه ای است؟

جایگاه اربعین امام حسین علیه السلام

تو ,ارتباط ,علیه ,حضرت ,السلام ,آنان ,علیه السلام ,و در ,و من ,با آنان ,ارتباط با

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

mackdegutu مشاوران هیروو فروشگاه ساعت مچی مردانه مارک دار athentravom chiovarewa یِک آدم معمولی!! halpareper وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار یاد خوبان بارانی